TURİZM VE CORONAVIRUS HASTALIĞI (COVID-19)

2021-02-26

TURİZM VE CORONAVIRUS HASTALIĞI (COVID-19)

korona

Dünya genelinde etkili olan korona salgını başta turizm sektörünü etkiledi. BBC Türkçe den alıntıladığım haber şöyle: ''Sezon açılışı ertelenen sektörün büyük darbe yemesinden endişe ediliyor. Türkiye'nin başta sağlık turizmi olmak üzere bu alanda yaşayacağı gelir kaybının en az yüzde 50 olacağı belirtiliyor.''

Şahsi kanaatime göre bu sürdürülebilir değil. Ağustos 2020 de korona virüs bitsede bitmese de turizmin hızlanacağını düşünüyorum, tabi bu eskisi gibi kazanacağımız anlamına gelmez.
2020 yılını en az zararla bitirenler turizmin olağan akışını yakaladığı sırada uçuşa geçeceğine inananlardanım.
Bu arada şu an etkilenip biran önce bitmesi için veryansın ederek dualar ettiğimiz, adaklar adadığımız bu sürecin bitmesi ile yeni fırsatlara hazırlık yapmanızı öneririm. Turizm ile ilişkili olanlar dış bağlantısı güçlü kişilerdir, içer de sıkışmışlar dışarı çıktıkların da tadını çıkarıp yeni bir gelecek kurmak isterler ; işte turizmciler bu gelecek teki en etkin bağlantılardır.
Ben fırsatı adım adım his ediyorum ya siz?

Rifat Yeşilfidan

turizm araçları korona virüs

ONLINE KORONA VAKA HARITASI


Korona virüsünün yayılımını takip edebileceğiniz gerçek zamanlı harita benzeri bir harita oluşturan Microsoft, Bing takımı tarafından oluşturulan bir harita geliştirdi. Harita üzerinden resmi kaynaklar tarafından paylaşılan tüm Korona COVID 19 vakalarını görmek mümkün. Haritada yer alan bilgiler World Health Organization, US Centers for Disease Control and Prevention ve European Centre for Disease Prevention and Control gibi kaynaklardan elde ediliyor.

Microsoft korona haritası için tıklayın

korona da ne oldu

Corona virüsü COVID-19'un patlak vermesi turizm sektörüne büyük bir zorluk getiriyor.
Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile işbirliğini güçlendirmiştir. İki BM dairesi COVID-19'a koordineli bir yanıt vermek için Cenevre'de bir araya geldi.
UNWTO, sağlam uluslararası liderlik ve turizmin gelecekteki toparlanma çabalarına öncelik olarak dahil edilmesini gerektirmektedir.

Koronavirüs Haritası (Coronavirus Live Map)

Coronavirüsünü gerçek zamanlı harita

Ellerimizi nasil yikamaliyiz   VIDEO

koronavirüs salgın dönemi turizm

UNWTO, sektörü ve gezginleri de bu yargıyı sağlam yargı ve orantılı tedbirlerle ele almaya çağırıyor.
Turizm şu anda en çok etkilenen sektörlerden biridir ve UNWTO, 2020 uluslararası varış ve gelir tahminini revize etmiştir, ancak bu tür tahminlerin daha fazla revize edileceğini vurgulamaktadır.
Seyahat kısıtlamalarının getirdiği bir arka plana karşı, UNWTO uluslararası diyalog ve işbirliğinin öneminin altını çiziyor ve COVID-19 sorununun da dayanışmanın sınırların ötesine nasıl geçebileceğini gösterme fırsatını temsil ettiğini vurguluyor.

Prof.Dr. Ateş Kara korona virus ile onemli bilgiler veriyor

https://www.youtube.com/watch?v=WC_74qGjwzs


Turizm sektörü, sosyal etkisi olan başka hiçbir ekonomik faaliyet gibi, insanlar arasındaki etkileşime dayanmaktadır. UNWTO turizm sektörünün tepkisini çeşitli düzeylerde yönlendirmektedir:

koronavirüs 2020 de biter mi

Bu salgının yönetimi için BM'nin önde gelen ajansı Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile yakın işbirliği yaparak;
DSÖ ile sağlık önlemlerinin uluslararası seyahat ve ticaret üzerindeki gereksiz etkiyi en aza indirecek şekilde uygulanmasını sağlayarak;
etkilenen ülkelerle dayanışma içinde olmak; ve
turizmin kanıtlanmış dayanıklılığını vurgulayarak ve toparlanmayı desteklemeye hazır olmak.
UNWTO, DSÖ ve diğer Birleşmiş Milletler kurumlarıyla yakın işbirliği içinde olmaya devam ediyor ve UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili hükümetler ve turizm sektörü liderleriyle düzenli temas halinde bulunuyor.

Korona döneminde sağlıklı ulaşım için bizi arayın 

اكتب تعليقا