Kız Kulesi

2021-02-26

Kız Kulesi

kızkulesi hikayesi

Kızkulesi, Üsküdar ilçesinde, Salacak mahallesi dışında, Boğaz'ın güney girişinde yer almaktadır. Adı bir efsaneden geliyor: Bizans imparatorlarından biri, kızının 18 yaşına gelince bir yılan tarafından öleceğini söyleyen bir kehanet duyar. Bu yüzden kızını, karadan izole edilmiş yılanın erişemeyeceği, Boğaz'da bir kaya üzerine inşa edilen adına Kız kulesi dediğimiz bu kulede yaşamasını sağlar, böylece hiçbir yılan onu öldüremez. Ama sonuçta kaderinden kaçamaz, şehirden getirilen bir meyve sepetine gizlenmiş bir yılan prensesi ısırır ve ölür.

kız kulesi

Başka bir efsane yanlış bir şekilde kulede Hero ve Leanderos'den bahseder, bu nedenle bazı insanlar yanlış bir şekilde Ovidius tarafından anlatılan üzücü bir aşk hikayesi olan Leanderos kulesi derler; Kahraman, kulede yaşayan Afrodit rahibelerinden biri. Bir gün tapınakta Leandros'la tanıştığı bir törene katılmak için kuleden ayrılır ve birbirlerine aşık olular. Leandros, aşkını ziyaret etmek için her gece kuleye yüzer, bu arada onu karanlık sularda kulede ona doğru yönlendirmek için Hero bir meşale tutar. Ama fırtınalı bir gecede Leandros ışığı göremez çünkü rüzgarlar tarafından söndürülür ve Leanderos, yolunu kaybederek bütün gece boğulana kadar yüzer. Hero, sevgilisinin öldüğünü görünce, dayanamayıp suya atlayarak intihar eder. Bazı insanlar bu aşk hikayesini Boğaz'da olduğu gibi anlatırlar.

kız kulesi restaurnt

Kızkulesi, Atina genel Alcibiades tarafından su yolunun gözetimi için Boğaz'ın girişindeki bir kayanın üzerine inşa edildiği M.Ö. 5. yüzyıla kadar dayanır. Araziden gemiler için bir kontrol noktası ve gümrük alanı yapmak için karadan kuleye bir zincir çekilir. Ahşap ve taştaki çeşitli restorasyonlardan sonra, İmparator Alexius Comnenos MS 12. yüzyılda Minik Kule anlamına gelen Arcla adını veren güçlü bir savunma kulesi inşa eder. Konstantinopolis'in fethinden sonra Osmanlı döneminde de deniz feneri ve kontrol kulesi olarak kullanılmıştır. Nihai restorasyon 1998 yılında yapılır ve yaklaşık 3 milyon dolar harcadıktan sonra restorant olarak açılır, bu gün gözde restaurantlardan biri olarak hizmetine devam etmektedir. 

Kızkulesi özel araç ile transfer fiyatları

kız kulesi nerede

Kule 1999'da James Bond filmlerinden birinde ev sahipliği yaptı.

Bugün, Kızkulesi çok popüler ve şık bir restoran ve kafeterya-bar. Özellikle geceleri Boğaz ve eski İstanbul'un 360 derece manzarasını sunmaktadır. İstanbul'un Avrupa yakasındaki Kabataş mahallesinden ve Asya yakasındaki Salacak mahallesinden belli zamanlarda kuleye giden birkaç servis teknesi vardır. Kule Pazartesi günleri kapalıdır.

kız kulesine nasıl gidilir

Kızkulesi rezervasyon için tıklayın

اكتب تعليقا