Turizm de Suriyeli ve Iraklı Hizmet Sağlayıcılar

2019-07-22 11:26:50

Türkiye’nin 2019 yılı itibarı ile Turizm alanında yaptığı ciddi yatırımlar var, bu yatırımlar aynı zamanda kalifiye eleman açığını da ortaya çıkarıyor. Malum son yıllarda Arap turistlerin yoğunluğu özellikle Arapça dil bilen eleman açığına sebep oldu. Bu açığı iyi denetlenmiş bir organizasyon ile Suriyeli misafirlerle kapatabilecek iken, denetimsizlik ve kontrol edilemeyen para hırsı Türkiye turizmcilerini ve ülkemizi ziyaret eden Arap misafirlerimizi mağdur etmeye devam etmekte.

turiz dolandırıcıları

Suriyeli, Cezayirli, Iraklı taşımacılar AVM önlerinden yolcu alıyorlar.

UBER gitti!!!  Suriyeli, Cezayirli, Iraklı taşımacılar geldi

taksiler turistleri dolandırıyor

Aşağıda yaşanmış olaylara örnekler verelim, ondan önce Ülkemizi ziyaret eden Arap misafirlerimizin neden Suriyeli ve Iraklı firma ve şoförleri tercih ettiğini ve neden tercih etmemesi gerektiğini yazalım!

Neden Suriye ve Iraklı kayıtsız firmalar veya kişilerden hizmet alınıyor?

1)iletişim

2)Fiyat

Şimdi açalım bunları

1)iletişim; Suriyeli veya Iraklı vatandaşlar İstanbul’a aşina olmaya başladılar, Türkçe de öğrendiler, zaten ana dilleri Arapça ! Bu olgu ilk bakışta Turistler için çok cazip geliyor!

Ama gerçek öyle değil, kontrolsüz çalışan firma, rehber veya şoför ilk bakışta çok güvenilir izlenimi vererek ilk fırsatta misafirlerin parasını, vaktini ve iyi niyetini istismar ederek zarar veriyor! Bu Türkiye turizmine ve ülkemizi ziyaret etmek isteyen potansiyel ziyaretçilerin tercihlerini değiştiriyor.

sahte para ve turistler

2)Fiyat ; Rekabet her zaman kaliteyi beraberinde getirir, yaşadığınız ülkenin şartlarına ve verilen hizmetin kalitesine bağlı olarak bir fiyat ortaya çıkar.  Kayıtsız, denetlenmeyen şahıs veya firmalar düşük gösterdikleri fiyatları ve daha fazlasını sizden almak için senaryolar üretip, manipülasyonla sizi sömürmeye başlar. Mağduriyet öyküleri ile canınızı sıkarlar!  Asla ödenmeyecek borç paralar istenir ! Hedefelerine ulaşamazlar  ise tehdit ve şantajla para isterler! Unutmayın kayıtsızdırlar ve yaptıkları yanlarına kar kalıyor.  Türkiye de bir söz var ‘’ucuz etin yahnisi olmaz’’ .

 suriyeli dolandırıcılar

Neden kayıtlı Türk firmaları ile çalışmalıyız?

  1. Kayıtlı herhangi bir Türk firması düzenli olarak denetlenir, çalışanları kayıt altındadır . Turizm sektöründe hizmet insan gücüne dayanır ve insanlar hata yapar, Türk firmaları da hata yapar. Kayıt altında bir firma mesuliyeti gereği olası insan kaynaklı hatalarını hemen düzeltecek kurallara uymakla mükelleftir. Aksi taktirde ağır yaptırımlar tabi tutulur. Güvenli taşıma için tıklayın

Yani siz havalimanına indiğiniz andan Türkiye de konakladığınız süre boyunca yapılan hataları firmaya, turizm polisine, turizm bakanlığına bildirdiğiniz de hemen sonuç alırsınız, bu sizi seyahatiniz boyunca güvende tutar, mutlu kalmanızı sağlar!!

ıraklı dolandırıcılar

  1. Türk firmalar daha pahalı mı ?
  2. İlk fiyatlandırma kayıtsız bir servis sağlayıcıya göre daha pahalı olabilir!

Ama finalde aldığınız hizmet kalitesi, his edilen güven, doğru bilgi ( Sizi dolandırmak için hikaye üretilmez)

Zamanınızın ve paranızın sizde kalmasını sağlar. Bu doğru fiyatlandırılmış bir hizmetin daha ucuza mal olduğunu gösterir.

korsan taksi

Kayıtsız yabancı şoförden araç alınırsa ne olur?

-polis kontrollerinde bindiğiniz araca el konulup, sizin yolda kalmanıza sebep olur.

-Size ve şoförünüze ceza kesilir ülkenize dönüşte pasaport kontrolünde zaman ve para kaybetmenize sebep olur.

Irak uyruklu bir iş adamı, sosyal medya üzerinden tanıştığı Suriyeli bir kadın ile buluşmak için geldiği İstanbul'da kaçırıldı. Rehin tutulan Iraklı iş adamı, düzenlenen operasyonla kurtarıldı. Kaynak Yeniçağ gazetesi

Bursa’da feribot iskelelerinde bekleyerek Arap turistlere korsan rehberlik yapan Iraklı grup, katarlı aileden zorla para isteyince, arbede yaşandı. Kaynak: tourism today

 suriyeliden minibüs kiralama

İstanbul da 200 bin dolarlık daireyi sahibi sıkıştı diye 80 bin dolara satan, bunun nakit olması gerektiğini söyleyip son işlemelerden önce parayı görmek istediğini söyleyen Iraklı söde turizmci kayıplara karıştı.

Not: Eski Ürdün konsolosu beni arayıp  yardımcı olmamı istedi, ama para bir daha bulunmadı 

Geçtiğimiz günlerde ''80 lira ile Türkiye'ye kaçan Suriyeli milyoner oldu'' haberleri ile gündeme gelen Suriyeli Yaser Haddad'ın kaçak rehberlik yaptığı ortaya çıkmıştı. Turizm Güncel'in edindiği yeni bilgiye göre, Haddad'ın acentesi de kaçak. Gibi her gün haberler duyuyoruz. Kaynak turizmgüncel.com

Güvenli havalimanı transferleri için tıklayın