Sümela Manastırı

2021-02-26

Sümela Manastırı

sümele manastırı

Sümela Manastırı kayaların ortasında inşa edilmiş, doğal ortamıyla birleşince mistik bir görünüm kazanıyor. Dünyadaki en eski ve en güzel manastırlardan biridir. Efsaneye göre, Sümela Manastırı'nın şimdiki yeri bir zamanlar kiliseydi. Ancak Atinanın Barnabasu ve Sophronios adlı iki keşiş aynı anda aynı rüyaları görür ve bu rüyalar Trabzonun Yunan İmparatorunu bu manastırı inşa etmeye ikna eder. Manastır inşa edilmeden önce kilisenin bir asırdır orada olduğuna inanılmaktadır.

Rivayte göre iki keşiş, hayallerinden uzun yıllar boyunca kaybolmuş olan Havari Luke'un en ünlü Meryem Ana portresini bulunacağını öngörür ve rüyalarındaki ipuçlarına göre, Sümela Manastırı'nın bulunduğu yere giderler. Sümela Manastırı, Maçka ilçesinin Trabzon ilindedir ve adı daha önce Mela Dağı olarak bilinen konumundan gelmiştir. Yunancada “Stou mela”, “Mela'da” anlamına gelir.

sumela manstırı trabzon

Manastırın şimdiki adı aslen Yunan lehçesinden “Sou-mela” (Sümela) olarak gelir. Manastırın MS 365-395 yılları arasında yapıldığı düşünülmektedir. Manastırı inşa etmenin nedeni Meryem Ana'nın simgesi olduğundan, manastır Meryem Ana'ya adanmıştır ve zamanın yerel halkı “Meryem Ana Manastırı” olarak da bilir.

Yüzyıllar boyunca Sümela Manastırı birçok farklı medeniyetten etkilenmiştir. Doğu Roma İmparatoru döneminde eğitim ve taç giyme törenleri için kullanılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde manastır da önemli bir rol oynamıştır. Manastıra saygı göstermek için Osmanlı sultanları uzun yıllar boyunca manastırı güzel hediyeler ile onurlandırırlar. Sultan I. Selim, iki büyük şamdan hediye ettiği ve restorasyon çalışmaları yapanların arasında olduğu biliniyor.

sümela manastırı hangi ildedir

1923'te manastır artık yaşanmaz hale geldiğinde ve keşişler onu terk etmişlerdir. 88 yıl sonra, ilk kez, Türk Hükümeti'nin onayı ile, 2010 yılında Fener Rum Ortodoks Patriği tarafından görevlendirilen “Meryem Ana'nın Yükselişi” günü için bir tören düzenlendi.

Sümela Manastırı, deniz seviyesinden 1.150 metre yükseklikte, Panagia nehri kıyısında bir tepenin üzerindeki kayaların üzerine inşa edilmiştir. Doğal çevresi açısından düşünüldüğünde son derece zorlu bir bölgededir. Manastırın mimarisi Kapadokya kiliselerine benziyor. Sümela Manastırı bir kaya kilisesi, şapel, mutfak, kutsal bahar, kütüphane, misafirhane ve öğrenci odalarından oluşur ve ayrıca harabe halinde ortaya çıkarılan bir su kemeri vardır.

sümela manastırı hikayesi

İçeride dolaşırken, özellikle sanatsal bir bakış açısıyla, farklı kültürlerin izlerini görmek mümkündür. Manastırın en önemli özelliklerinden biri, iç mekanın fresklerle kaplanmış olması ve bu duvar resimleri üç farklı dönem anlatıyor. Duvarlarda, Meryem Ana figüründen Havarilere, Adem ve Havva'dan yaratılışa kadar birçok büyüleyici çizim var.


Trabzon'dan Sümela Manastırına kadar yürümek mümkün değil. Manastıra ulaşmak için belli bir noktada aracınızdan inmeniz ve ormanın ortasından bir yol izlemeniz gerekir. Yolun bir parçasını oluşturan dar merdiven, manastıra giden yolda heyecan verici bir bükülmeye yol açar ve yürüyüşün kendisi cazibenin bir parçası haline gelir.

sümela manastırı nerededir

Yolda, dinlenebileceğiniz, eşsiz manzaraların tadını çıkarabileceğiniz ve yerel yemekleri tadabileceğiniz restoranlarla karşılaşacaksınız. Mükemmel bir Karadeniz kahvaltısı yapma fırsatını araştırmalısınız. Sümela Manastırı en güzel hali ile tarihi güzelliğini binlerce yerli ve yabancı turiste sunmaya hazırdır. İstanbul'dan Karadeniz turuma başlarken temel hedefim Sümela manastırını görmekti, amacımın beni yanıltmadığını belirteyim.

Rifat yeşilfidan

اكتب تعليقا